Opustil nás najstarší skaut na Slovensku brat MUDr. Ladislav Kálmán – Jamboree

4. septembra 2024 │ Ľudovít Gáal – Lala

MUDr. Ladislava Kálmána poznajú nielen obyvatelia Rimavskej Soboty, ale mnohí skauti na Slovensku. Narodil sa dňa 7. januára 1924 v Rimavskej Sobote v rodine mäsiara. Mladý Ladislav bol vynikajúcim študentom a už v základnej škole sa zapojil do skautského hnutia. Prvého skautského tábora sa zúčastnil v rámci gymnaziálneho zboru v lete 1935 pod vedením profesora Martina Červenku v čarovnej doline Prielomu Muráňa pri Bretke. V roku 1940 absolvoval vodcovské skúšky pri Budapešti. V Rimavskej Sobote viedol letecký modelársky oddiel skautov, postupne nadobudol skúsenosti a vzťah k letectvu. Ako 19 ročný sa v roku 1943 prihlásil k leteckému pluku v Szombathelyi. Vo vojnových rokoch sa na krátky čas dostal aj do sovietskeho zajatia. Po vojne zostal v Budapešti, kde vyštudoval medicínu. Ako lekár sa vrátil na Slovensko a pôsobil v Tornali, v Hodejove, v Jesenskom, v Revúcej, v Ožďanoch a v Rimavskej Sobote prevažne ako gynekológ alebo ako všeobecný lekár. V roku 1984 odišiel na dôchodok, v roku 1990 však cítil dostatočnú silu na obnovenie skautského hnutia v meste Rimavská Sobota.

V apríli roku 1990 z bývalých skautov a priaznivcov (T. Suchánek, D. Rybár, L. Kepka, Ľ. Gaál, T. Danis, A. Vörös) založil obvodnú skautskú radu a stal sa jej predsedom. Zorganizoval nábory v školách, následkom ktorých sa v roku 1991 vytvoril maďarský zbor  Istvána Hatvaniho pod vedením A. Vörösa a v roku  1993 slovenský zbor Harmanček, ktorý viedli M. Vytřísal a S. Zubo. Každoročne sa organizovali letné tábory, na ktorých sa MUDr. Kálmán pravidelne zúčastňoval, zabezpečoval stany, táborový materiál, ale organizoval aj hviezdicové túry, skautské majálesy a od mesta sa mu podarilo získať skautskú klubovňu na Daxnerovej ulici. Založil aj klub starých skautov v Rimavskej Sobote.

Neúnavnú prácu MUDr. Kálmána pre skauting a pre mládež ocenilo aj mesto Rimavská Sobota v roku 2004, keď mu primátor udelil Cenu mesta. Ďalšie vyznamenanie dostal v roku 2011 od Zväzu maďarských skautov na Slovensku a v roku 2019 Striebornú medailu od Maďarského štátu.

Br. Jamboree sa narodil *7.1.1924 a zomrel +2.9.2024 ako storočný. Slovenský skauting ho ocenil vyznamenaniami:

Za skautskú vernosť I. stupeň
Skautská láska